Z serii wyników badań: Leukocyty

Udostępnij:


Wypróbuj najlepszy Catering dietetyczny Bielsko-Biała. Zdrowe i pełnowartościowe diety pudełkowe od Bistro Box!

Zwiększona liczba leukocytów w moczu może świadczyć o leukocyturii. Przed rozpoznaniem takiego stanu należy jednak upewnić się, że obecność białych krwinek w moczu nie świadczy o stanie zapalnym dróg moczowych.

Leukocyty w moczu

Leukocyty, gdy są prawidłowo wydalane z moczem, u zdrowego człowieka wynoszą zaledwie 1-3 (leukocyturia). Jeśli w badaniu moczu jest ich więcej niż 5 niewyspanych, rozpoznaje się leukocyturię. Wynik ten jest zwykle spowodowany stanem zapalnym, ponieważ organizm niszczy niebezpieczne patogeny (bakterie, wirusy, grzyby) za pomocą leukocytów. Niekoniecznie jednak jest to wynik tego jednego zaburzenia, diagnoza może wskazywać również na inne przyczyny.

Leukocyturia również może być utożsamiana z ropomoczem, ale występuje wtedy, gdy ilość leukocytów w moczu zmienia jego kolor i zapach, jest wyraźnie mętny. Zwykle towarzyszy temu bakteriuria, ale bez tzw. bakteriurii będzie się mówiło o jałowym ropniu.

Leukocyty w moczu: choroby nerek

Śródmiąższowe zapalenie nerek występuje w krwiomoczu z gorączką, tępym bólem w okolicy lędźwiowej, wysypką na skórze i bólem stawów. Z drugiej strony zwiększenie objętości krwiomoczu przekształca się w:

- kłębuszkowe zapalenie nerek, w typie przewlekłym objawia się osłabieniem, niedokrwistością, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej, a nawet objawami choroby niedokrwiennej serca, a w ostrym - objawami zespołu nefrytycznego (krwiomocz, białkomocz, nadciśnienie tętnicze) i zdarza się, że niewydolnością nerek. Cechą charakterystyczną jest pieniący się, różowy, czerwonawy lub brunatny mocz;

- odmiedniczkowe zapalenie nerek to ból w okolicy lędźwiowej. Może on być jedno- lub obustronny i promieniować do pachwiny. Zazwyczaj występuje również gorączka lub stan podgorączkowy, który powoduje złe samopoczucie. Mogą występować również bóle brzucha, nudności i wymioty oraz tzw. objawy dyzuryczne;

- kamica nerkowa ma charakter kłucia w okolicy lędźwiowej, czasem promieniującego do pachwin, warg sromowych lub jąder, a także dyskomfortu w jamie brzusznej, powodującego wymioty, krwiomocz i objawy dyzuryczne. Występują również objawy ogólne, takie jak podwyższona temperatura ciała i osłabienie;

Leukocyty w moczu: rak pęcherza moczowego

Choroba ta objawia się bolesnym oddawaniem moczu z obecnością krwi, któremu towarzyszy pieczenie w cewce moczowej oraz ból w okolicy nabłonkowej i lędźwiowej. Jest to raczej choroba osób w podeszłym wieku.

Leukocyty w moczu: zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie jajników i jajowodów to nagły skurczowy ból po obu stronach podbrzusza, nasilający się podczas stosunku. Może promieniować do pachwin i ud, a towarzyszą mu: osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy. W wyniku podrażnienia otrzewnej pojawiają się nudności, wymioty i biegunka.

leukocyty

WAŻNE: Przy ocenie leukocyturii u kobiet istnieje możliwość zanieczyszczenia moczu ropną wydzieliną z pochwy, szczególnie w przypadku wrzodów żołądka!

Leukocyty w moczu: zapalenie wyrostka robaczkowego

Zaczyna się bólem w okolicy pępka, któremu towarzyszą mdłości i (rzadko) wymioty. Ból ten przechodzi w okolicę prawej pachwiny i nasila się podczas ruchów i kaszlu. Ulgę przynosi ułożenie w pozycji embrionalnej. Temperatura wzrasta, ale nie przekracza 37,5-38 stopni Celsjusza. W przypadku nietypowego procesu pojawiają się inne dolegliwości, np. częste oddawanie moczu.

Leukocyty w moczu: wynik reakcji na leki

Inhibitory konwertazy angiotensyny, aminoglikozydy, cefalosporyny i sulfonamidy, tuberkulostatyki, leki moczopędne, cyklofosfamid, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fenacetyna, sole litu - mogą powodować wzrost leukocytów we krwi.

Leukocyty w moczu: inne przyczyny

- duży wysiłek fizyczny;
- stany gorączkowe;
- odwodnienie;
- obecność ciał obcych, np. cewnik wprowadzony do pęcherza moczowego;
- przewlekła niewydolność krążenia;
- wszelkie zmiany zapalne narządów sąsiadujących z drogami moczowymi.

Warte uwagi

Nasiona chwastów - najważniejsze właściwości

Nasiona marihuany pochodzą z rośliny o łacińskiej nazwie Cannabis sativa, czyli konopi siewnych. W przemyśle wykorzystuje się głównie mocne włókna tej rośliny, a łodygi mogą być...

Sekcje portalu